Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeğinizin yüz ifadeleri ne anlama geliyor?

Bebeğinizin yüz ifadeleri ne anlama geliyor?

Keşke bebeğiniz ne hissettiğini söyleyebilse de siz de rahat etseniz değil mi? Ufaklığınız hissettiklerini ve ihtiyaçlarını tam olarak kelimelere dökemese de yüz ifadesine bakarak ne istediğini anlamaya çalışabilirsiniz. “Mahallenin En Mutlu Bebeği” kitabının yazarı Harvey Karp, bebeklerin dünyayı yüz ifadelerinden keşfettiğini söylüyor.

İşte Harvey Karp’ın kitabında anlattığı, bebeğinizin yüz ifadelerinin anlamları…

Şaşırma

Belirtileri: Bir yere veya nesneye sürekli gözünü dikerek bakma. Ağzı açık kalmış şekilde kaşları kalkık vaziyette, ilgilendiği nesneyi işaret ediyor veya o tarafa doğru gitmek istiyor olabilir.

Ne yapmalı? İlk defa bir çırpma teli görmek sizin için sıradan bir şey olabilir ama bebeğinize göre bu Amerika’yı keşfetmek kadar heyecan verici. Güvenli olduğundan eminseniz, merak ettiği nesneye dokunmasına izin verin. Yeni keşifler yapması için onu cesaretlendirmelisiniz. Çırpma telini birlikte inceleyin ve ona: “Bak bu sarı renkli bir çırpma teli, tellerine vurunca çok komik sesler çıkıyor” şeklinde, ilgisini çekecek açıklamalar yapabilirsiniz. 9-12 aylık bebeklerin özellikle bir nesneye odaklanmaları, o nesne hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri anlamına geliyor.

Üzüntü

Belirtileri: Ağız kenarları aşağı doğru, kaşları yukarı doğru kalkıktır. Ağlamıyorsa bile çenesi titriyordur.

Ne yapmalı? Bu üzüntü belirtileri bebeğinizin muhtemelen çok fazla uyarıcıya maruz kaldığını gösterir, hızlı davranmazsanız komple bir duygu boşalımına dönüşebilir. İlk yapmanız gereken, bebeğinizi alıp sakinleşebileceği sessiz bir yere götürmek. Örneğin tüm gün anneannesiyle burun buruna kaldıysa, onu biraz tek başına oyun oynamaya götürebilirsiniz.

Sıkılma

Belirtileri: Dikkat çekmek için bağırabilir, ağlayabilir hatta bir oyuncağı fırlatabilir. Hatta tepki verdiğinizde gülebilir, kahkaha atabilir.

Ne yapmalı? Bebeğiniz sizin ilginizi istiyorsa bu aslında artık aranızda bir bağ oluştuğunun da işareti. 12. haftadan sonra bebeğinizin beyin gelişimi arttıkça yenilikler isteyebilir. Daha küçükken sizin suratınıza saatlerce bakabilirken, artık birden fazla şeyle ilgilenmek istiyecektir. Her zaman oynadığınız oyunları biraz değiştirerek daha eğlenceli hale getirmelisiniz. Örneğin, şarkı söylüyorsanız arada sırada ritmi yükseltip alçaltarak onun ilgisini çekmeyi deneyebilirsiniz. Şunu da unutmayın: Bebeğinizin tek eğlence kaynağı siz olmamalısınız. Çoğu zaman etrafı keşfetmesi için onu yere bırakmalısınız. 4. aydan itibaren bebekler etraflarında ilgilenecek çok fazla şey bulurlar, bu kimi zaman renkli bir top, kimi zaman yalnızca bir kaşık bile olabilir.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Kızgınlık

Belirtileri: Kırmızı bir surat, gözleri kısık şekilde ağlama. Ona dokunmaya çalıştığınızda elinize vurma veya itme.

Ne yapmalı? Bebeklerin duyguları basittir, beyinleri henüz kıskançlık veya utanma gibi duyguları yaşayacak kadar gelişmemiştir. Eğer çok sinirli davranıyorsa ve hasta olmadığına eminseniz, muhtemelen ya acıkmıştır ya da yorulmuştur. Neye daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız onu sağlayın, uyku veya emzirme gibi… Daha sonra onu sakin bir ses tonuyla rahatlatın. “Her şey yolunda, merak etme” gibi şeyler söyleyebilirsiniz.

Korku

Belirtileri: Gözleri donuk şekilde açık. Suratta ve ellerde titreme. Sabit duruyor veya ağlıyor olabilir.

Ne yapmalı? Bebekler korktuğu zaman kendilerini sakinleştirmeyi başaramazlar çünkü çoğu zaman onları tam olarak neyin korkuttuğunu anlamakta zorlanırlar. Bir araba kornası sizin için normal bir sesken, bebeğiniz için son derece korkutucu olabilir. Bebeğinizin korktuğunu anlarsanız ona sarılın ve her şeyin yolunda olduğunu sakin bir ses tonuyla söyleyin. Kelimelerinizi tam olarak anlamasa da ses tonunuzdan korkulacak bir durum olmadığını fark edecektir.

Rahatsızlık

Belirtileri: “Rrr” sesi gibi duyulan yoğun ağlama hali. Yüz kaslarında gerginlik. Kıvranma veya bacaklarını göğsüne doğru çekme.

Ne yapmalı? Bebeğinizin karnına yavaşça masaj yapın veya bacaklarını bisiklet gibi çevirerek gazını çıkarmasını sağlayın. Onu göğsünüze yaslayarak gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu durum bir saatten fazla sürüyorsa doktorunuzu arayabilirsiniz.

Neşe

Belirtileri: Kocaman bir gülümseme. Yanaklar yukarı kalkık ve göz kenarlarında kısıklık, çizgiler. Ellerini sallıyor veya çırpıyor olabilir.

Ne yapmalı? Güzel zamanların değerini bilin. Bebeğinizin mutlu olması kendine güvenini arttırır. Gülümsemesine karşılık sizden pozitif tepki alması onu rahatlatır. Beraber daha çok eğlenmek için yaptığınız eylemi kelimelere dökebilirsiniz. “Anne bu dansı yaptığında çok komik oluyor!” gibi… 9 aylık civarında bebeğiniz görmediği halde bazı şeylerin orada olduğunu anlamaya başlar. Mesela “Ce-e!” oynayabilirsiniz.

Davranışlarınızı bebeğinizin izlediğini unutmayın

Bebekler dünyayı ebeveynlerinin suratına bakarak tecrübe ederler o yüzden nasıl davrandığınız bebeğinizin hislerini etkiler. İşte size ufak bazı bilgiler:
Gözlerinizi kapatmayın: Sizinle göz teması kurmak, bebeğinizin çevresini öğrenebilmesi için en iyi yollardan biri. O yüzden göz temasını kaybetmemeye çalışın. Güneş gözlüğü takmak, bebeğinize maskeyle bakmaya benzer.
Cesur görünün: Bebeğinizin korkacağını düşündüğünüz biri ilk defa odaya girdiğinde heyecanlı görünün. Bebeğiniz sizi taklit edecektir, ne kadar pozitif ve rahat olursanız o da o kadar az korkar.
Yüz ifadelerinizi adlandırın: Bebeğinizle beraber aynanın karşısına oturun, önce mutlu sonra üzgün surat yaparak ona açıklayın: “Anne şimdi mutlu, anne şimdi mutsuz.” Bebeğinize yüz ifadelerini ne kadar çabuk öğretirseniz o da o kadar çabuk alışır.

 

Incoming search terms:

  • asel bebek firdevs salpat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM