Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde uyku eğitimi nasıl verilir?

Bebeklerde uyku eğitimi nasıl verilir?

Bebeklerde uyku eğitimi nasıl verilir?

Bebekleri uyumayan ebeveynler genellikle çocuklarının uykuyu sevmediğini ya da az uykunun ona yettiğini düşünürler. Etraftan duydukları “Kırkı çıksın uyur.”, “Gaz sancısı geçsin uyuyacak.”,”3. ayı bitsin uyuyacaktır.”, “Katı gıdaya başla, doyar uyur”, “Emzirmeyi kesince uyur.”  sözleriyle bir ümit beklemeye başlarlar. Oysa bu düşünceler sorunu sadece erteler.

Fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunları olmayan çocuklar iyi uyuyabilirler. Yetişkinler gibi çocuklar da uyku sırasında kısa sürede uyanabilirler. Bu kısa süre sonrasında da uykuya geri dönebilirler.

Aslında çocuğunuz doğal olarak az uyuduğuna inanarak, eve geldiğiniz günden itibaren, onda yanlış uyku alışkanlıkları geliştirebilirsiniz. Çocukların çoğunda iyi uyuyabilme potansiyeli vardır. Ufak bir müdahale ile uyku sorunları çözülebilir. Çocukların uyuma yeteneklerinin birbirinden farklı olduğu doğrudur.

Bazı çocuklar ilk günden itibaren iyi uyurlar, beslenmek için onları uyandırmak gerekir. Büyüdükçe hem iyi uyur hem zor uyanırlar. Gece koşulları uykularını etkilemez: ışık, karanlık, ses, sessizlik. Diğer çocuklar, uyuma düzenlerinin bozulmasına karşı tepkilidirler. Uyuma rutinlerindeki bir değişim –hastalık, yabancı misafir, vb. uyku sorunlarına neden olabilir. Bu çocukların rutinleri düzene girince, uyku düzensizlikleri de ortadan kalkar.

Bazı çocuklar ise hassas yapılıdır ve doğumlarından itibaren zor uyuyabilirler. Onları uyutmak için her şeyi yaparsınız sallarsınız, kucağınızda uyutmaya çalışırsınız, emzirerek uyutursunuz ama bir türlü başarılı olamayabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun uyku düzeni sizin veya onun için sorunluysa, bu durumdan mutlu değilseniz, bebeğinizin yeteri kadar uyumadığını düşünüyorsanız, gece vakti sizi sık aralıklarla uyandırıyorsa ve sizin yardımınız olmadan uykuya dönemiyorsa, sabah çok geç veya erken uyanıyor, akşam çok geç veya erken uyuyor, güne başlamakta zorluk çekiyor, gün boyu uykulu dolaşıyorsa, gün içinde kalitesiz bir gün yaşıyorsa mutsuz, huysuz, kendi başına oyalanamayan bir bebek ise ona uyumayı öğretmek gerekir. Burada da devreye uyku eğitimi girecektir.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Uyku eğitimi, bebeğe kendi yatağında kendi kendine uyumayı öğretmeyi hedefler. Kendi kendine uyumayı bilen bebek 5. ayını geçmişse rahatlıkla 11 saat kesintisiz bir gece uykusu uyuyabilir. Bebeğinizin yaşına karakter yapısına uygun bir uyku eğitim metodunu benimsemek ve bunu uygulamak başlarda kolay olmayabilir ama kararlı ve istikrarlı olursanız her yaştaki bebeğinize uyumayı öğretebilirsiniz.

Uyku Eğitimi, bebeği ağlatmak üzerine kurulu bir sistem değildir ama kötü uyku alışkanlığı (emerek, sallanarak, kucakta, ten teması ile uyuyorsa vb.) olan bir bebek bundan kurtulurken tepki vermesi ve ağlaması çok doğaldır. Önemli olan bebeğin güvenini kaybetmeden kontrollü ilerlemektir.

Sonuç olarak uyku eğitimi her bebek için zorunlu değildir. Siz doğal ebeveynliği benimsemiş bir aileyseniz bebeğinizle aynı yatakta uyumaktan mutlu yada onu emzirerek uyutuyorsanız bu sizin için sorun değilse her şey yolunda demektir. Ama işler yolunda gitmiyorsa, yapılması gereken şey bellidir. Bebeğinize uyumayı öğretmek ve hem onu hem kendinizi uykuya kavuşturmaktır.

Unutmayın her çocuk kendi ailesi için paha biçilmezdir ve herkes kendi metotlarına göre çocuğunun hayatına yön verir. Bebeğinize doğru ve sağlıklı bir uyku süreci öğretmek istiyorsanız bunda kararlı olmanız ve biraz kulaklarınızı dış seslere kapamanız gerekmektedir. Dünya üzerinde 1950’li yıllardan beri çocuklara uyku eğitimi uygulanmaktadır.

Uyku eğitimi verirken olumlu-olumsuz sizleri eleştirenler olabilir. Endişeye ve paniğe kapılmayın doğru yaptığınızdan eminseniz sabırlı olmanızı öneririm. Biyolojik bir sorunu olmamasına rağmen(ateş, ağrı, ağır reflü, ileri alerjik durumlar, ileri astım ve nefes yetmezliği) gece boyu sürekli uyanan huzursuz, mutsuz bir bebeğiniz varsa uyku eğitim sürecini onun için yapıyorsunuz bunu unutmayın!

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM