Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dünyanın en pahalı şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri

77 farklı şehirden 2018 yılı Ocak ve Nisan ayları baz alınarak hazırlanan dünyanın en pahalı şehirleri raporuna göre, Türkiye pahalılık oranıyla listenin 67’nci sırasında yer aldı. Dünyanın en pahalı şehri unvanına ise İsviçre’nin başkenti Zürih sahip oldu.

Ajans Press, dünya genelindeki şehirlerin ortalama kazançlarını ve satın alma gücünü ortaya koyan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in finans şirketi UBS’nin “Fiyatlar ve Kazançlar” raporunun yanı sıra medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye, en pahalı şehirler sıralamasında 67’nci sırada. Rapor, 77 farklı şehir baz alınarak hazırlandı.

New York referans olarak alındı

New York

Ajans Press ve PRNet’inmedya incelemesinde, basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2017’de hayat pahalılığını konu alan bin 634 haber çıkışı tespit edilirken, bu rakam 2018 içerisinde şimdiden bin 924 haber sayısına ulaştı.

Zürih’in birinci olduğu listede İstanbul 67. sırada

Şunlar İlginizi Çekebilir
Dünyanın en pahalı şehri: Zürih

Türkiye’nin 67’nci sırada yer aldığı raporda, İsviçre’nin başkenti Zürih pahalılık seviyesiyle birinci sıraya yerleşti. Zürih’i; Cenevre, Oslo ve Kopenhag gibi şehirler takip etti.

Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde İstanbul 67. sırada
Listenin son sırasında yer alarak dünyanın en ucuz şehri unvanına ise Mısır’ın başkenti Kahire sahip oldu.

Araştırmada, New York referans şehir olarak belirlendi ve fiyatlar dolar bazında sıralandı. Böylelikle, listenin başında yer alan Zürih’in bir aylık mal ve hizmet tüketimi için 4 bin 206 dolar harcadığı görülürken, Kahire’nin söz konusu mal ve hizmetler için yalnızca bin 272 dolar harcadığı tespit edildi. İstanbul’da ise bu tutar bin 973 dolar.

İstanbul gezisi 362 dolar

Verilerde genel fiyat seviyelerinin yanı sıra gıda, toplu taşıma, ev elektroniği ve giyim gibi harcama kriterler de ayrı ayrı verilirken, İstanbul gıda konusunda 48’nci sıraya yerleşti. Ev elektroniği harcamasında ise 42’nci olan İstanbul, toplu taşıma harcamalarında ise 53’üncü sırada yer aldı. İstanbul, kısa süreli şehir turu harcamalarında da 74’üncü sırada yer alırken; bir şehir turu için 362 dolarlık harcamanın yeterli olacağı bilgisine ulaşıldı.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM