Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte hemoroid kabusunuz olmasın

Hamilelikte hemoroid kabusunuz olmasın

Hamilelikte hemoroid kabusunuz olmasın;

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, eğer önlem alınmaz veya tedavi edilmezse günlük yaşantımızın kalitesini düşüren bir hastalık.

Bu hastalık özellikle hamilelik döneminde çok sık görülüyor ve maalesef annelerin kabusu oluyor. Hamilelikte hemoroid oluşmaması için için bol lifli gıdalarla beslenmek gerekiyor.

 

Hamilelikte hemoroid nasıl meydana geliyor ve neden oluyor?

Gebelik belirti veren hemoroidlerin en önde gelen nedenlerinden biridir. Gebelik ve doğum yapmış kadınların ortalama yüzde 9-35’i hemoroidlerden şikayet ediyor. Gebelikte kabızlık ihtimalinin artması, o bölgede artmış kan akımı, rahmin büyümesi sonucu toplardamarlardaki göllenme hemoroid oluşumunun en önde gelen nedenleridir.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Hemoroid hamileliği nasıl etkiliyor? Anneye veya bebeğe bir etkisi oluyor mu?

Anne adayına verdiği rahatsızlıklar ve onun yaşamında yarattığı kısıtlamalar dışında gebeliğin seyrinde bebeğin sağlığı ve gelişiminde hiçbir olumsuz etki yapmaz. Normal doğum mekanizmasını etkileyip sezaryen ile doğumlara yol açması son derce nadir görülen bir olaydır.

Hastalığın teşhisi nasıl yapılıyor?

Gebelikten önce var olan hemoroidlerin teşhisi genellikle genel cerrahlar tarafından konulurken gebelik esnasında oluşan veya belirginleşerek şikayet yaratan hemoroidlerin tanısı kadın doğum uzmanları tarafından konuluyor ve olup tedavi her iki branşın işbirliği ile yapılıyor.

Hemoroid hamilelik sonrasında da devam eder mi?

Gebelik sırasında oluşan fiziksel hasarlar lohusalık döneminde de devam ettikten sonra gerilese dahi tamamen yok olmasını beklemek aşırı iyimserlik olur.

Hamilelikte hemoroid tedavisi nasıl olmalı?

Hemoroidlerin güncel tedavi yöntemi olan ayaktan konservatif tedavi metodları gebelikte de tercih ediliyor. Diyet değişiklikleri ve gaitayı yumuşatan ilaçlar ile kabızlığın önlenmesi, lifli beslenme ve lokal etkili ağrı kesici ve hemoroid ilaçları çoğu zaman yeterli oluyor. Çok nadiren hemoroid içine kanama ve pıhtı oluşumu, hemoroid yüzeyinde yaralar oluşması veya çok büyük hemoroidler oluşması durumunda değişik cerrahi yöntemlere başvurulabiliyor.

Anneler ve anne adayları hemoroidten korunmak için nelere dikkat etmeli?

Gebelik ve öncesi dönemde hemoroid oluşumunu önlemek için alınacak tedbirler genellikle lifli beslenme ve doğru diyet ile kabızlığın önlenmesi olmalı. Ayrıca çok hareketsiz yaşamın önlenmesinde de fayda bulunuyor.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM