Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte riskli 10 durum

Hamilelikte riskli 10 durum

Hamileliğiniz sırasında birçok farklı durumla karşılaşacaksınız. Anne olma serüveninizde kimi durumlar heyecan vericiyken kimi durumlarda tedbirli davranmanız gerekecek. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca rutin doktor kontrollerinizi mutlaka yaptırın.

kadinizbiliriz.com’un bu yazısıyla yaşayabileceğiniz riskli durumları öğrenerek hazırlıklı olun.

Kanama

Hamilelikte vajinal kanamalar en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Gebelik oluştuktan sonra adet kanamaları kesilir ancak bazı durumlarda gebelik oluşmasına rağmen adet kanaması görülebilir, buna üstüne görme denir. Eğer böyle bir durum yoksa hamileliğin ilk üç ayında çok nadir de olsa kanamaların görülebileceğini unutmayın. Hamileliğin ilk üç ayından sonraki kanamalar erken doğuma işaret ediyor olabilir. Eğer vajinal kanamalar şiddetli ve kasık ağrılarıyla birlikte oluyorsa, düşük riskinden söz edilebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuzu aramalısınız.

Hamilelikte vajinal kanamalarla ilgili detaylı bilgiyi Üstüne görme nedir? başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sulu akıntıyla birlikte gelen aşırı kasılma

Hamileliğin son dönemlerinde görülen sulu akıntılarla birlikte hissedilen aşırı kasılmalar amniyotik kesenin çatladığının ve prematüre doğumun başladığının işareti olabilir. Eğer hamileliğinizin 24.-36. haftaları arasındaysanız ve bu kasılmaları yaşıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Aşırı kusma

Hamileliğin ilk aylarında sabah bulantıları normaldir. Ancak hamileliğiniz boyunca bulantı ve kusmadan kurtulamıyorsanız, mide veya bağırsak probleminizin olması muhtemel. Hamilelikte aşırı kusma, beyindeki kusma merkeziyle ilgili de olabilir. Bir yiyecekten dolayı zehirlenmiş olabilirsiniz. Her durumda acilen doktorunuzu arayın.

Sık sık idrara çıkma

Hamilelikte sık idrara gitmek, bazen idrar kaçırmak normal sayılan durumlardan. Ancak idrarınızda kötü koku, renk, kasıklarınızda yanma varsa, enfeksiyon ihtimali akla gelir. Acilen tedavi için doktorunuzu arayın.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Vücutta şişme

Hamilelikte el, ayak ve vücutta şişme, hamileliğe bağlı hipertansiyonun yani preeklampsinin belirtisi olabilir. Özellikle kısa sürede aşırı kilo aldıysanız, bu ihtimali göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca hamilelikte aşırı baş ağrısı yaşıyorsanız, yine preeklampsiden şüphelenilebilir.

Aşırı yorgunluk ve uyku hali

Hamileliğin vücutta yarattığı değişimler sebebiyle yorgunluk ve halsizlik yaşanması normaldir. Ancak günlük işlerinizi bile yapamayacak hale geliyor, sürekli uyumak istiyorsanız doktorunuza bildirmenizde fayda var. Böyle bir durumda kalp veya solunum yolu hastalıkları, hipotiroidizm ve kansızlık gibi ihtimaller akla gelebilir.

Şiddetli karın ağrısı

Gebelik sırasında rahmi yerinde tutan bağlarda gerilmeler ve bazı kasık ağrıları olabilir, bu ağrılar normal kabul edilir. Ancak 8. haftadan önce, şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız dış gebelik ihtimali olabilir. Böyle bir durumda doktorunuzun ultrasonla muayene edip teşhis etmesi gerekir. Ayrıca hamilelikte yaşanılan karın ağrısı apandisit veya böbrek hastalıklarına da işaret ediyor olabilir.

Boş gebelik ve dış gebelik başlıklı yazımızdan konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Yüksek ateş

Hamilelikte ateşin 37,5 dereceyi geçmesi tehlikeli olabilir. Hamilelikte yüksek ateş bir enfeksiyonun habercisi olabileceği gibi, vücudun aşırı susuz kalması (dehidrasyon) sonucunda da oluşabilir. Hamilelikte yüksek ateş hem anne hem de bebek için tehlikeli olduğundan acil tıbbi müdahale gerektirir.

Fetüste hareketsizlik

Bazen bebek yalnızca hareketsizce duruyor olabilir. Bir bardak meyve suyu içip, sol tarafınıza uzanıp biraz bekledikten sonra bebeğinizin hareketlendiğini hissedeceksiniz. Ancak bunları yaptığınız halde, hareketsizlik bir saatten fazla sürüyorsa doktorunuzu aramalısınız.

Görme bozuklukları

Hamilelikte yaşanan her türlü görme bozukluğu yüksek tansiyona işaret ediyor olabilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza haber vermelisiniz.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Hamile kalmadan önce yapılacaklar
Çocuk sahibi olma planınız varsa Kadinizbiliriz.com’un 8 maddelik yapılacaklar listesine bir göz atmanızda yarar var.

Hamilelikte seyahat ve tatil
Hamile olmanız yolculuk yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Ama dikkat etmeniz gereken bazı konular var.

Hamile kalma ihtimalinizi artıracak öneriler
Doğal yollarla hamile kalma şansını artırmak için yaşam tarzında değişiklik yapıp, bazı önlemler almak gerekir.

Hamile giyiminde 5 hata
Sadece birkaç hatadan uzak durarak, hamileyken de oldukça şık ve çekici olmanız mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM