Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte uçuk tehlikesi

Hamilelikte uçuk tehlikesi

Ağız ve burun çevresinde veya genital bölgede meydana gelen uçuk, hamilelikte anneyi ve bebeği etkileyen riskler arasında. Daha önce uçuk yaşamış veya doğuma yakın bir zamanda uçuk fark eden hamilelerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Uçuk durumunda normal doğum riskli olabiliyor.

Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Yaren Tuba Bektaş, hamilelikte yaşanan uçuk tehlikesinin Kadinizbiliriz.com’a anlattı.

Herpes Simpleks nedir?

Gebelik döneminde anne adayları birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilir. Bunlardan biri de halk arasında uçuk olarak adlandırılan Herpes Simpleks hastalığıdır. Bu hastalık anne adayının cilt ve mukozalarında meydana gelen içi su dolu ağrılı baloncuklardan oluşur. Herpes simpleks virüsünün sekiz tipi olsa da, gebelerde daha çok 3 tipine rastlanmaktadır. Bunlardan ilki ağızda, burunda ve çevresinde görülen HSV 1’dir. HSV 2 olarak adlandırılan tip ise genital bölgede daha yaygındır. HSV 3 tipi de Zona rahatsızlığına sebep olabilen ve sinir sistemine yerleşebilen bir virüstür.

Uçuk belirtileri

Uçuk, anne adayı virüsü kaptıktan sonra 2 ile 10 gün arasında bir kuluçka evresinden sonra ortaya çıkar. Ağız, burun ve çevresinde oluşan uçuklar kırmızı renkte, kabarık, ağrılı ve yanma hissi veren lezyonlar şeklindedir. Bu kabarcıklar kısa sürede açılarak ülserleşebilir. Ülserleşen kabartılar daha sonra kabuklaşır ve dökülür.

Hamilelik süresince aynı zamanda cildin de değiştiğini görülür. Varis, lekeler, cilt renginde koyulaşma bunlardan bazıları. Uçuk, diğer cilt lezyonlarıyla karıştırılmamalı. Hamilelikte yaşanabilecel cilt sorunlarını merak ediyorsanız Gebelikte cilt neden değişir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Genital bölgede uçuk nasıl görülür?

Genital bölgede meydana gelen uçuklarda ise ağrı, idrara çıkarken yanma, aşırı hassasiyet ve idrar sıklığında artış yaşanabilir. Uçuk hastalığı 20 gün sürebilir. Bu sebeple anne adayında vajinal akıntı ve kasıktaki lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Ayrıca ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik de görülen diğer semptomlardır.

Hamilelikte vajinal akıntı sık yaşanan sorunlardan biri. Bu akıntının doktorunuz tarafından mutlaka incelenmesi gerekiyor. Enfeksiyon riski oluşturduğundan vakit kaybetmeden dokturunuza danışmanızda fayda var.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Uçuk bebeğe zarar verir mi?

Gebelik sürecinde yaşanan uçuğun, bebeğe bir zararı olup olmadığı konusunda ne yazık ki kesin bir bilimsel bilgi yok. Ancak hamileliğin ilk 3 ayında uçuk hastalığına yakalanan anne adayları bebeğe enfeksiyon bulaşma riskine karşı mutlaka tarama testlerinden geçirilmeli. Herpes virüsünü daha önce almış ve bağışıklık kazanmış kadınların hamileliklerinde bu tehlike daha azdır. Ancak gebelik sırasında virüsle ilk defa tanışan anne adaylarında bu durum farklılıklar gösterebilir. Bazı vakalarda gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

Böyle bir sorun yaşamamak için cinsel hastalıklardan korunmak önemli. Artık herkesin bildiği gibi seksle birçok hastalık bulaşabiliyor. Erkeğin cinsel yolla bulaştırdığı hastalıklar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Uçuk hastalığında normal doğum riskli mi?

Ağız ve burunda oluşan uçuğun bebeğe geçme ihtimali oldukça düşük. Ancak genital bölgedeki uçuklara çok dikkat edilmeli. Özellikle normal doğum yapacak anne adayları genital bölgesinde doğuma yakın uçuk lezyonları fark ederse hemen uzman bir hekime başvurmalı. Doğum eylemi başladığında anne adayının genital sisteminde virüs kanıtlanır ya da böyle bir şüphe oluşursa, her durumda da bebeğe bulaşmasını önlemek için doğum sezaryen ile gerçekleştirilir. Böylece bebeğin doğum kanalıyla teması büyük olasılıkla önlenmiş olur.

Hamilelikte uçuk tedavisi

Uçuğun tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar özellikle ataklarda, gebelik sırasında ilk enfeksiyonu geçiren kadınlarda ve yenidoğanda HSV enfeksiyonu riskini azaltmak için kullanılır. Anne adayları uçuktan korunmak için öncelikle kişisel hijyene önem vermelidir. Hamilelik boyunca bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için düzenli beslenmeli, vücudu yoracak ve strese sebep olabilecek her türlü durumdan mutlaka uzak durulmalıdır. Doğum sonrası hijyen de hem anne hem bebek sağlığı için oldukça önem taşır. Ancak hijyen kurallarına uyulduğu ve genital bölgedeki lezyonlarla bebeğin teması önlendiği sürece annenin bebeği emzirmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Hamile kalmadan önce yapılması gereken testler
Kendinizi psikolojik olarak anne olmaya hazır hissediyorsunuz, peki yaptırmanız gereken testleri biliyor musunuz?

​Hamilelikte riskli 10 durum
Hamileliğiniz sırasında bazı riskli durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle zamanlarda panik olmadan ve vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Yaşlara göre hamile kalma olasılığı
Çocuk sahibi olmak istediğiniz dönemi, beden yaşınızın da desteklemesi gerekiyor.

Amniyosenteze alternatif: Harmony Prenatal test
Anne karnında bebek kromozom analizi yani Harmony Prenatal testi ile artık kromozomal anomali taraması yapılabiliyor.

Hamilelikde de Kadinizbiliriz.com en iyi kadın sitesi olarak yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM