Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Instagram’da daha iyi fotoğraf çekmenin püf noktaları

Instagram’da daha iyi fotoğraf çekmenin püf noktaları

Instagram’da daha iyi fotoğraf çekmenin püf noktaları;

Artık gelişen teknoloji sayesinde Instagram kullanmayanımız neredeyse kalmadı. Hepimiz daha güzel fotoğraflar çekebilmek ve güzel bir arşive sahip olmak istiyoruz. Çektiğimiz şeylerin güzelliği kadar nasıl çektiğimiz ve hangi yöntemleri kullandığımızın da büyük bir önemi var. Takip ettiğiniz Instagram fenomenlerinin çok basit kareleri nasıl bu kadar güzel yansıtabildiklerine şaşırıyorsanız ya da kendi çektiğiniz fotoğrafların nasıl daha güzel hala gelebileceğini merak ediyorsanız size bazı ipuçlarımız var. Ufak birkaç noktaya dikkat etmeniz halinde sizin de fenomenlere taş çıkartan bir Instagram profiliniz olabilir.

Odaklamadan fotoğraf çekmeyin

 

Aslında çok basit bir kural gibi gözükse de bu hataya düşenlerin sayısı oldukça fazla. Fotoğraf çekmeden önce odak noktasına telefonunuzun ekranından dokunun ve kameranın odaklanması için birkaç saniye bekleyin. Bu sayede çektiğiniz fotoğrafların bulanık çıkma riskini en aza indirebilirsiniz. Fotoğrafınız ne kadar net çıkarsa o kadar iyi görünecektir. Eğer yakında bir objeye odaklanmak ve uzaktakilerinse bulanık çıkmasını istiyorsanız net çıkmasını istediğiniz şeye dokunmanız yeterli.

Parlaklığı ayarlayın

 

Filtreleme aplikasyonları genellikle istediğimiz ayarları yapmamıza izin verse de en iyisi fotoğrafı çekmeden önce yapılan ayarlamadır. Çekmek istediğiniz karenin daha aydınlık çıkmasını istiyorsanız telefonunuzun kamera parlaklık ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ya da fotoğrafı çekeceğiniz anda ekrana dokunarak karenizi daha aydınlık ya da daha karanlık olarak ayarlayabilirsiniz. Farklı telefonların birbirlerinden farklı parlaklık ayarlama opsiyonları var. Siz de kendi telefonunuzun nasıl işlediğini öğrenerek daha aydınlık fotoğraflar çekebilirsiniz.

Karanlıkla baş edin

Gittiğiniz restoranda önünüze harika bir yemek geldi ve hemen fotoğrafını çekmek istediniz. Fakat loş ortam yüzünden fotoğrafınız yeteri kadar güzel çıkmıyorsa durumun çok basit bir çözümü olduğunu söylemeliyiz. Arkadaşlarınızdan kendi telefonlarının flaşlarını açmasını isteyerek çekmek istediğiniz kareye yöneltmelerini sağlayın. Uygun aydınlığı sağladıktan sonra fotoğrafınızı çekin. Eğer flaş fazla parlak duruyor ve kalitesiz bir ışıklandırmaya neden oluyorsa flaşın önüne bir peçete gererek bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.

Daha iyi ‘selfie’ler için

Selfie çekerken en önemli şeylerden biri açıdır. Fotoğrafınızı direkt karşıdan çekmek yerine kolunuzu biraz yukarı kaldırarak gıdı bölgenizi gizleyebilir ve daha ince yüz hatlarına sahip olabilirsiniz. Gündüz saatlerinde dışarıda fotoğraf çekerken yüzünüze direkt yansıyan ışıktan kaçınmaya çalışın. Çünkü tepeden vuran güneş ışığı kusurların altını çizer ve fotoğrafın renklerinin fazla parlak çıkmasına neden olur.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Farklı bir açıdan bakın

Eğer herkesin çektiği fotoğrafın aynısı çekip yine de diğerleri arasından sıyrılmayı bekliyorsanız üzgünüz ama o gün kesinlikle gelmeyecek. Fotoğraflarınız sizden izler taşıma ve özgün bakış açınızı yansıtacak şeyler içermeli. Herkes Eyfel kulesine gidip önünde aynı fotoğrafı çektirir. Ama siz daha faklı bir açıdan yaklaşmayı bilmelisiniz. Kendinize ait bir tarz yaratın ve tüm fotoğraflarınıza bunu yansıtmaya çalışın. Eğer yakından çekmekten zevk alıyorsanız durmayın ya da her şeyi yukarıdan kadrajlamaktan hoşlanıyorsanız devam edin. En çok sevdiğiniz tarzı bulun ve farklı bir açıdan yaklaşmayı unutmayın.

Kompozisyona önem verin

Bazen son derece sade giyinmiş birinin dümdüz bir duvar önünde çekilmiş bir fotoğrafına bayılabiliyoruz. Her şey son derece basit gözükürken nasıl olup da ortaya bu kadar güzel bir fotoğrafın çıktığını merak ediyor muşunuz? İşin sırrı kompozisyonda saklı. Fotoğraf içindekilerin birbiri ile olan simetrisi, renklerin birbirleri ile uyumu veya arka planda görünen küçük bir detay fotoğrafın kalitesi birden bire oldukça üst seviyelere taşıyabiliyor. Fotoğraf çekme konusunda profesyonel olmasanız da renk tercihleri ve atmosfer uyumu ile ilgili detaylara dikkat edebilirsiniz. Deneme yanılma yöntemi ile birkaç farklı fon önünde çekeceğiniz fotoğraflar ile en güzel renk uyumunun hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

İyi bir aplikasyon seçin

Instagram popüler olduktan bu yana fotoğraf düzenleme aplikasyonları da birbirleri ile bir yarışa girdiler. Birbirinden farklı amaçlara hizmet eden birçok farklı düzenleme uygulaması bulunuyor. Bazıları sadece selfie’lerde uygulanabilirken bazıları da doğadan karelerde bile en iyi sonucu veriyor. Birbirinden iddialı filtreler sunan aplikasyonların yanı sıra son derece doğal sonuçlar yaratan seçenekler de bulunuyor. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey, sizin tarzınıza en çok uyan aplikasyonu seçmek ve ona odaklanmak. Birçok Instagram fenomeni aslında sadece bir ya da iki aplikasyondan yararlandıklarını her fırsatta belirtiyorlar.

Abartılı filtrelerden kaçının

Instagram’ın ilk çıktığı dönemlerde en eğlenceli kısmının filtrelemek olduğunu hatırlıyoruz. Ama bu dönem çoktan geride kaldı. Artık bu sosyal medya kanadında en önemli olan şey doğal görünümlü fotoğraflar. Birden çok filtreyi bir arada kullanmak ya da büyük renk farkları yaratan filtrelere ağırlık vermek pek de iyi bir fikir değil. Renk patlamaları ve doğal olmayan kareler Instagram tarihinin tozlu sayfalarına karıştı bile. Eğer yine de bir filtreyi kullanmayı çok seviyorsanız sadece ona odaklanın ve her fotoğrafınızda ayrı bir filtre seçmektense kendinize ait bir imza yaratın.

Pozunuza karar verin

Instagram fenomenlerinde dikkat ettiğimiz bir şey varsa o da genellikle aynı tip pozlar ile karşımıza çıkmaları. Fotoğrafınızın güzel çıktığından emin olmak için siz de kendinize bir poz belirleyin ve her seferinde bu pozunuzu tekrarlayın. Bazı moda bloggerları ekrana bakarak gülümsemeyi tercih ederken bazıları ise yere odaklanarak yürüme pozu vermeyi seçiyorlar. İster uzaklara bakıyormuş gibi yapın ister kameraya direkt poz verin ama kendinize en çok yakıştırdığınız pozlardan vazgeçmeyin. Bu sayede her fotoğrafın güzel çıkmasını garanti altına alabilirsiniz.

Kusurları kapatın

Her türlü ayarlamaları yapmış olsak bile fotoğraflarımızın kusursuz çıkmasına imkan yok. Bu durumda, onlarca düzenleme aplikasyonu arasından birini seçerek fotoğrafları istediğimiz son hallerine getirebiliriz. Fotoğrafın bir köşesinde daha karanlık çıkan bir nokta, bir objenin üzerine düşen gölge gibi ufak tefek dokunuşlarla düzeltebileceğimiz sorunlardan kolaylıkla kurtulabiliriz. Kusursuz fotoğraflar için bu aplikasyonlarda biraz zaman harcamanız gerekebilir fakat zaman içerisinde ne yapacağınıza hakim olacak ve çok daha seri sonuçlar alabileceksiniz.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM