Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İstanbul’un en iyi koşu parkurları

İstanbul’un en iyi koşu parkurları

İstanbul’un en iyi koşu parkurları;
İstanbul büyük bir şehir. Üstelik çok da kalabalık. Şehrin, taşıdığı nüfusu ağırlayabilecek kadar koşu parkuruna sahip olduğu söylenemez. Ama Postkolik editörlerinden Aziz Alparslan’ın bizzat hepsini deneyerek yazdığı parkurlara baktığınızda ve manzaralarını hayal ettiğinizde “evet az, ama öz” diyeceksiniz.

İşte, İstanbul’un en iyi koşu/yürüyüş parkurları…

Feneryolu-Suadiye sahil yolu

İstanbul’un açık ara en iyi düzenlenmiş koşu/yürüyüş parkuru. Tuzla’ya kadar uzanan yolun 6,5 km’si hayalinizdeki etkinliğe uygun. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz sayıda kişinin sabah sporu için tercihi olan bu güzergahta bisiklet yolunu kullananlara dikkat etmekte fayda var.

Yıldız Parkı

Profesyonel kros antrenmanına bile izin verebilecek bu yer, aslında ileri düzeye hitap etse de düz yollarla kendinize uyarlamalar yapabilirsiniz.

Zeytinburnu-Bakırköy sahil yolu

Günün her saati koşabileceğiniz, temiz bir 7 km’si olan hattır. Yenikapı-Bakırköy yönünde koşarken öğlene kadar arkadan esen rüzgar, ters yöne döndüğünüzde iflahınızı kesebilir. Rüzgar olan yöne döndüğünüzde ise güneş rahatsız edebilir. Yani tercihiniz bu yolsa, şapkanızı veya gözlüğünüzü yanınızdan eksik etmeyin.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Balat-Fener sahil yolu

Haliç üzerinde Atatürk ve Haliç köprüleri arasındaki bölgeyi özellikle tavsiye ederiz. Bu bölgeye yakın oturuyorsanız ve hafif bir rüzgarın hakim olduğu havada farklı bir rota arıyorsanız, denemeniz gereken 3 km’lik bir mesafe var. Hafif esintisi sayesinde sıcağı daha az hissettiren bu rotayı, basık ve sisli günlerde ise pek tavsiye etmiyoruz.

Maçka Parkı

Şehir içinde koşucular tarafından kurtarılmış bir cennettir. Sabah 04.30’dan itibaren sporcuları görebilirsiniz. Parkın deniz tarafından sert toprak yüzeylerden oluşan set yollar istediğiniz zorlukta çalışmaya izin verir. Merdiven antrenmanı için de biçilmiş kaftan diyebiliriz. Daha ne olsun!

Belgrad Ormanı-Neşet Suyu

Aktif sporcuların takın antrenmanları için çok tercih ettikleri bu 6,5 km’lik koşu parkuru, giriş ücretine yapılan anormal artışlar ardından tercih edilmez oldu. Zaman zaman koşu organizasyonları da yapılan bu parkuru ıskalamayın.

Enka Sadi Gülçelik Atletizm Pisti

İstinye civarında oturanlar, takım antrenmanlarının olmadığı saatlerde olimpik ölçüdeki atletizm pistini kullanabilme imkanı bulabilir.

Fenerbahçe Parkı

Hem yeşil hem sessiz hem deniz kenarı… Daha ne istenebilir, değil mi? Koşu/yürüyüş parkuru çok uzun değil, ancak tur atarak bu güzel mekanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bebek-Ortaköy sahil yolu

Yoğun yaya ve araç trafiği olan bu yolda nefis boğaz havası için erken saatleri tavsiye ederiz. Mesafe sorunu yok, zamanınıza göre sahili takip edebilirsiniz.

Abbasağa Parkı

Yıldız Yokuşu’ndan inerken Ortaköy’e dönüş veren ışıkların sağ arkasında kalır. Tavsiye edilir.

Yahya Kemal Parkı

Yıldız yokuşundan aşağı inerken solda, Conrad Oteli önünde kalan parktır. Zemin olarak pek iç açıcı olmasa da epey ağaca ve onların gölgesine sahiptir.

Emirgan Parkı tartan zeminli

Emirgan Parkı’nın kuzey köşesinde kalır. Dairesel tam 1000 metrelik sert bir kros parkurudur. Zeminin tartan (kauçuk) olması, sürekli sert zeminde koşanlar için avantaj olacaktır.
kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM