Son Dakika

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kan uyuşmazlığı nedir?

Kan uyuşmazlığı nedir?

Kan uyuşmazlığı nedir?

Bebek sahibi olmadan önce eşlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de kan uyuşmazlığı. Hamilelikte oluşan kan uyuşmazlığı tespit edilmez ve tedaviye başlanmazsa anne ve bebeğin sağlığını ciddi derecede etkileyebiliyor. Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cengizhan Kolata, kan uyuşmazlığı sorunu hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

İşte kan uyuşmazlığı hakkında merak edilenler…

Kan uyuşmazlığı nedir?

Vücuda oksijen taşımakla görevli alyuvarların üzerinde bulunan antijenik yapıdaki proteinler kan grubunu (A, B, AB veya 0) belirler. Kan grubunda D proteini olan kişilere Rh (+) pozitif, olmayanlara Rh (-) negatif denir.

Anne adayının Rh (-), baba adayının Rh (+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda, bu çiftlerin bebekleri Rh (+) veya Rh (-) olabilir. Eğer bebek Rh (-) ise bir sorun teşkil etmez ancak bebeğin Rh (+) bir kan guruba sahip olması Rh uygunsuzluğuna yani kan uyuşmazlığına yol açabilir.
A, B, AB ve 0 (sıfır) grupları arasında da uyuşmazlık yaşanabilir. Bu durum anne adayının 0 (sıfır), baba adayının ise diğer gruplardan birini taşımasından kaynaklanır. Çiftler arasındaki bu uyuşmazlığa genellikle ilk gebeliklerde rastlanır. Ayrıca kan uyuşmazlığı hafif seyrederek bebekte risk oluşturmayan sarılığa neden olabilir.

Rh uyuşmazlığı ise, ikinci gebeliklerde ortaya çıkabilir. Çünkü normalde anne ve bebeğin kanı gebelikte birbirine karışmaz. Rh uyuşmazlığı için doğum sırasında bir miktar bebek kanının anne dolaşımına katılması gerekir.

Rh uyuşmazlığı ne zaman sorun olur?

 

Şunlar İlginizi Çekebilir
 • Anne adayının kan grubunun Rh (-), baba adayının ise Rh (+) olması,
 • Bebeğin kanının belli oranda annenin dolaşımına katılması (bebeğin kan grubunun Rh (+) pozitif olması şart),
 • Anne adayının bağışıklık sisteminin bebeğin Rh (+) kanını tanıması gerekir. Ayrıca tanımayıp antikor geliştirememesi de söz konusu olabilir. Bu durum bir sorun teşkil etmez.Anne adayı tüm bu durumları taşıyorsa, doğumdan hemen sonra (genelde 72 saat içinde) kendisine anti D yani Rh antikoru yapılır. Eğer bu işlem gerçekleşmezse anne, kanındaki bebek alyuvarlarına karşı antikor geliştirebilir. Anneye yapılan Rh antikoru sayesinde kanına karışan Rh (-) kan hücreleri bloke edilir ve ortamdan kaldırılır.

  Kan uyuşmazlığı halinde neler yapılmalı?

  Rh antikoru yapılmazsa, anne bu alyuvarları tanır ve geliştirdiği cevap, memory cell (bağışıklık sistemindeki hafıza sahibi hücreler) olarak adlandırılan hücreler tarafından saklı tutulur. İkinci bir hamilelikte ise, gebelik sırasında olası bir bebek kanının (Rh + olması şart) anne dolaşımına katılması bu hücrelerin hemen aktive olmasına neden olur. Bu hücreler ürettikleri antikorları bebeğin dolaşımına katarak, bebeğin kan hücrelerini yıkarlar. Bu durum da bebekte kalp ve dolaşım problemlerine (hidrops fetalis) yol açabilir. Hatta bebek kaybına varan kötü bir tabloya da sebep olabilirler.

  İlk gebelikte, 8. haftadan sonraki kanamalarda bu riske karşı anne adayına anti D yapılmalıdır. Ayrıca gebelikte herhangi bir kanama olmadığı halde, 28. gebelik haftasında koruma amaçlı anti D yapılabilir. Ancak bebeğin kan gurubu henüz bilinmediğinden yapılması şart değildir. Aynı şekilde bu uygulama kürtajdan sonra da yapılmalıdır.

 

Kimler risk altında?

Kan uyuşmazlığı riski açısından kendisi Rh (-), eşi Rh (+) kan grubu olan anne adaylarının dikkatli olmaları gerekir. Anne ve eşi Rh (-) ise, bebekleri de Rh (-) olacağından uyuşmazlık yoktur. Anne Rh (-), baba Rh (+) olduğu durumlarda bebek Rh (+) veya Rh (-) olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Bebeğin kan grubuna hemen bakılmalı ve gerekli tedbirler ilk 72 saat içinde alınmalıdır.

                 kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM