Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karın Ağrısının İki Önemli Nedeni

Karın Ağrısının İki Önemli Nedeni

Karın Ağrısının İki Önemli Nedeni

İshal ve kabızlık sıklıkla karşılaşılan iki önemli sağlık ve sindirim sistemi problemidir. Her iki rahatsızlıkta da karın ağrısı görülür. Uygun şekilde beslenerek bu rahatsızlıkları önlemek ya da tedavi etmek mümkündür.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Kabızlık ve Çözüm Önerileri

Kabızlık, çağımızda hareketsizliğin artması ve hazır gıdalara yönelmeyle beraber çok sık görülmeye başlanmıştır. Meyve ve sebze tüketiminin az olması, gün içinde yeterli miktarda sıvı alınmaması kabızlığa kapı aralamaktadır.
Kabızlık bağırsak hareketlerinde azalma olmasıyla birlikte dışkıda sertlik ve dışkılama güçlüğü ile karakterize bir durumdur. Dışkılama sıklığı her kişide farklılık gösterir. Bazı kişiler günde iki defa tuvalete çıkarken, bazıları ise haftada 3 defa çıkabilir. Yani nprmal olan durum her kişide farklılık gösterir.
Kabızlığa ne iyi gelir? sorusuna göz atacak olursa; bunun en önemli cevabı hareketsiz bir hayat tarzından kaçınmak olacaktır. Günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketmek sindirim problemlerini önlediği gibi sağlıklı bir hayat için de vazgeçilmez bir unsurdur.
Marul, salatalık, ıspanak gibi sebzeleri bol bol tületmek kabızlığı önleme ve tedavi etmede oldukça etkilidir. Kayısı, armut, çilek gibi meyveler de kabızlğı hızlı atlatmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak beieyaz ekmek yerine tam tahıllı olanları tercih etmek düzenli bağırsak hareketleri için faydalıdır.

İshal ve çözüm öneriler

Karın ağrısının sık karşılaşılan bir diğer nedeni de ishaldir. İshal gastroenterit adı verilen mide – bağırsak iltihabı nedeniyle akut olaralmortaya çıkabileceği gibi çölyak hastalığı gibi kronik bir rahatsızlığın sonucu da olabilir. Akut olarak ortaya çıkan ishal vakalarında ishalin daha hızlı geçmesi için bazı besinleri tüketmek faydalı olur.

İshal günde 3 veya daha fazla sayıda sulu dışkılama durumudur. Vücuttan sıvı ve elektrolit kaybına neden olduğu için ishal önemsenmelidir. Özellikle çocuklarda tehlikeli hale gelerek ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle hızlı bir şekilde tedavi edilmsi gerekir.

Şimdi ishal durumunda evde hangi besinleri tüketebiliriz?Evde ishale ne iyi gelir? sorularının cevabına kısaca göz atalım. İshale iyi gelen meyve ve sebzelerden bazıları muz, havuç, ayva, şeftali ve soyulmuş elma şeklinde sıralanabilir. Pirinç lapası ve patates haşlaması da isale birebirdir. İshal durumunda sıvı alımı kesinlikle kesilmemeli aksine artırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM