Son Dakika

 • DOLAR
  5,4835
  % 0,28
 • EURO
  6,2270
  % 0,38
 • ALTIN
  230,3571
  % 0,23
 • BIST
  104.862
  % 0,26
Kayak yapmanın 10 altın kuralı

Kayak yapmanın 10 altın kuralı

Kayak yapmanın 10 altın kuralı;

Kayak yaparken mutlaka dikkat etmeniz gerekenlere gelin birlikte göz atalım.

1) Kayak ekipmanlarınızı seçerken dikkatli olmalısınız. Bağlama, kayak, buton en önemli malzemelerdir. Burada dikkat etmeniz gerekenler biri diğer konu ise kayak malzemelerinizin vücut ağırlığınızla doğru orantılı olmasıdır. Bunun için kayak malzemeleri konusundaki profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Kendiniz ve çocuğunuz için kayak kıyafetleri ve kayak ekipmanlarını nereden alabileceğinize dair bir rehber hazırladık.
2) Hassas bir cilde sahipseniz mutlaka eldiven ve kar maskesi takmalısınız. Gözlük kayak sırasında takılan bir aksesuar olarak düşünülse de aslında göz sağlığını koruyan en önemli öğedir. Fiber camlardan yapılan gözlükler en ideal olanlarıdır.

Kış sporu denildiğinde aklınıza gelecek ilk spor kuşkusuz kayaktır. Türkiye’de bulunan en iyi kayak merkezlerini sizler için sıraladık.
3) Üşütmenize engel olacak ve sizi koruyacak özel kıyafetler seçmelisiniz. Rüzgarın şiddeti ve havanın soğukluğu kayak yaparken hastalanmanıza neden olabilir.
4) Isınmak için kat kat giyinmenize de gerek yok. Kayarken o soğukta bile terleyeceğiniz için vücudunuzu, başınızı ve boğazınızı ince de olsa korumanız yeterli olacaktır. Ayrıca kat kat giyinmek hareket etmenizi zorlaştıracağı için rahat kaymanızı engelleyecektir.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Kış sonunda geldi. Bu mevsimde ne yapılır? Tabii ki kayak. İşte gezginlere ve kayak tutkunlarına 2 farklı rota: Bansko ve St. Moritz.
5) Kayarken giyeceğiniz ayakkabı ayağınıza tam oturmazsa sakatlanma problemleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yere sağlam basacağınız ve rahat kayabileceğiniz ayakkabı tercih etmelisiniz.
6) Hangi kayak boyunun sizin için uygun olduğu yapacağınız spor dalına ve hızınıza göre değişir. Çok hız yapacaksanız daha uzun kayaklar kullanmanız gerekir. Uzun bir kayak daha fazla denge sağlar ve kenarları daha iyi kavrar. Kısmen daha yavaş hızlarda kaymak ve dönüşlere kolayca alışmak için, kendi boyunuz ile aynı ölçüde olmasına dikkat edin.


7) Kayarken bacaklarınıza fazla yüklenmemelisiniz. Bunun en iyi çözümü “S” çizerek kaymaktır. Eğer öncelikle bu hareketi öğrenirseniz rahat edersiniz.
8) Düşmekten korkmayın. Burada önemli olan düştüğünüzde kalkmayı öğrenmek. Örneğin, kayağınızı ayakkabıdan ayırmak iyi bir çözüm olabilir. Bu nedenle kaymaya başlamadan önce kayak takımlarını takıp çıkarmayı öğrenmelisiniz.
9) Kurallara uyarak kaymaya özen gösterin. Diğer kayakçıların hareketlerine engel olduğunuzda zincirleme kazalara sebebiyet verebilirsiniz.
10) Kayak yapmadan önce ısınma egzersizleri yapmalı ve kaymaya hazırlanmalısınız. Kaslarınızı önceden çalıştırmazsanız ani hareketlerde büyük yaralanmalarla karşılaşabilirsiniz.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM