Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kozmetik Ürünler Nasıl Saklanmalıdır ?

Kozmetik Ürünler Nasıl Saklanmalıdır ?

Kozmetik Ürünler Nasıl Saklanmalıdır ?

Kozmetik ürünleri kullanmayı çok seviyorsunuz ancak ürünlerinizin kısa sürede bozulmalarını bir türlü engelleyemiyorsanız bu yazımız tam size göre. Güzellik malzemeleri kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak çoğu zaman bunlar kısa sürede bozuldukları için tamamen bitmeden atılır. Ciddi paralar vererek satın aldığınız kozmetik ürünlerinizi rast gele saklamayı tercih ediyorsanız hem kısa sürede bozulmalarına hem de verdiğiniz paraları çöpe atmaya alışmış olmalısınız. Oysa her şeyin bir tüketme ve saklama koşulu olduğu gibi kozmetik ürünler de uzun süre muhafaza edilebilir. Bu yollar sayesinde aldığınız malzemeler ilk günkü gibi kalarak hem uzun süre kullanılabilir halde olacaklar hem de cildiniz için herhangi bir tehlike oluşturmaktan uzak olacaklar.

Kozmetik Ürünler Ve Muhafaza Etme Yolları

Makyaj malzemesi alırken gıda ürünlerindeki kadar titizlikle davranmalı uzun süreden beri raflarda duran ürünleri almaktan kaçınmalıyız. Bir ürünün bozulduğunu kokusundan, kıvamından ve renginden kolayca anlayabilirsiniz. Eğer elinizdeki ürünün su ve yağ kıvamı birbirinden ayrışmış ise çok yüksek ihtimalle artık o ürün kullanılamaz hale gelmiş demektir. Eğer ürünleri parmaklarınızla alıyorsanız bakteri üreyip bozulma ihtimali çok daha yüksektir.

Kozmetik Ürünler

Ürünleri alırken spatula yardımı ile alarak ürüne temas etmekten kaçınmalısınız. Böylece makyaj malzemeleriniz çok daha uzun ömürlü olacaktır. Ancak yine de ne yaparsanız yapın ürünlerin üzerlerinde son kullanma tarihi belirtilmemişse en fazla 30 ay saklanabilir olduğunu unutmayın. Makyaj malzemelerinizi mutlaka aşırı sıcak, soğuk ve nemden korumalısınız. Makyaj malzemesi alırken çabuk tüketebileceğiniz küçük boy ürünleri tercih etmeniz yerinde bir seçim olacaktır. Öte yandan ambalajı açılmış olan ürünleri asla almamalısınız. Havayla temas eden ürünler bozulmaya en yakın ürünlerdir.

Kapaklarını Sıkıca Kapatın Ve Serin Bir Yerde Saklayın

Makyaj malzemelerinin içinde bazı kimyasallar bulunduğu için saklama koşullarına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü kozmetik ürünlerin bozulduğunu fark etmemek, bozulan kimyasalların doğrudan yüzümüz ile temas etmesine neden olabiliyor ve bu durum da cilt alerjileri başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Bu nedenle hem maddi olarak zarar etmemek hem de sağlığımızın bozulmasını engellemek adına makyaj malzemelerimizi muhafaza etmeye özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.

kadiniz biliriz

 

Şunlar İlginizi Çekebilir

Kozmetik ürünler nemli yerlerde daha hızlı bozuluyor. Bu nedenle makyaj malzemelerimizi özellikle banyo gibi alanlarda saklamamamız gerekiyor. Sıcak hava da makyaj malzemelerine düşman! Havadaki nem makyaj malzemelerinin hızla bozulmasına yol açıyor, bozulan makyaj malzemeleri ise bakteri üretmeye başlıyor. Bu nedenle makyaj malzemelerini oda sıcaklığında, karanlıkta ve kuru bir bölgede saklamanız gerekiyor. Ayrıca  göz ya da dudak kalemleri, uçları açılırken ziyan edilir. Kırılmaması ve bulaşmaması için kaleminizi önce yarım saat kadar buzdolabında soğutun. Uç sertleştiğinden daha kolay açılacak ve hiç ziyan olmayacaktır. Makyaj malzemenizin üzerinde saklama koşullarına dair ekstra bir bilgi varsa, bu bilgi doğrultusunda muhafaza etmeniz daha faydalı olacaktır.

Kozmetik Ürünler

Fondöten

Ciddi paralar verip aldığınız fondöteniniz bitmek üzere ve siz bu duruma çok üzülüyorsunuz. Kullandığınız yüz nemlendiricisinden fondöteninizin içine birkaç damla karıştırarak hem daha uzun süre kullanabilir hem de daha hafif bir fondöten elde etmiş olursunuz. Uzmanlar, fondötenin buzdolabında saklanmasını önermiyor. Çünkü buzdolabında kalan fondöten sertleşiyor, kuruyor ve yüzünüze süremeyeceğiniz bir form alıyor. Fondöteni kullandıktan sonra kapadığını sıkıca kapadıktan sonra kuru, karanlık ve oda sıcaklığında bir ortamda saklamanız gerekiyor. Kaliteli bir fondöten, paketi açıldıktan sonra 1 yıl kadar kullanılabiliyor. Fondötenin bozulup bozulmadığını anlamak için ise renginin aynı olmasına, uygularken topçuklar oluşmamasına ve kokusunda herhangi bir değişiklik olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

kozmetik ürünleri nasıl saklanır

Ruj

Rujun uzun süre muhafaza edilmesi için oda sıcaklığında barındırılması gerekiyor. Aşırı sıcak rujun erimesine yol açarken, aşırı soğuk da sertleşip sürülemez hale gelmesine neden oluyor. Oda sıcaklığında, kuru ve karanlık bir ortam rujunuzun uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Eğer rujunuz bitmek üzere ise bir kürdan yardımı ile son zerresine kadar kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Maskara

En çok kullandığınız ürünlerin başında gelen maskaralar bütçenizi belki de en çok zorlayan ürünler arasında ilk sırada yer alıyor. Maskaranızın sonuna geldiğinizi hissediyor ve çaresiz kalıyorsanız eczaneden alacağınız suni göz yaşı damlası damlatarak bir süre daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca maskaranızı çok daha uzun süre kullanabilmek için fırçasını içinden çıkardığınızda maskaranızın ağzını parmağınız ile kapatarak hava almasını engellemeniz gerekiyor. Kurumaya başlayan maskaralar için, maskaranın fırçasına birkaç damla ılık su dökün ya da Hint yağı damlatın. Böylece maskaranızın ömrünü uzatabilirsiniz. Fakat her ne yaparsanız yapın maskaranın kullanma süresinin en fazla 4 ay olduğunu unutmamalısınız.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM