Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Malezma Cilt Sorununa Karşı Güncel Çözümler

Malezma Cilt Sorununa Karşı Güncel Çözümler

Malezma Cilt Sorununa Karşı Güncel Çözümler;

Makyaj derideki sorunları kapatmak ve gölgeleri düzenlemek için çok kullanışlı ve hemen her kadının başvurduğu bir yöntem. Ancak genelde kadınların büyük çoğunluğu pürüzsüz, lekesiz bir cilde sahip olmayı, makyaj yapmaya ihtiyaç kalmadan hayatına devam etmeyi arzular. Sivilceler, cilt kızarıklığı, göz çevresi koyulukları ve melasma sorunlarında çoğunlukla makyajla kapamaya çalışırlar sorunları. Bu saydığım sorunlardan bazıları kolayca çözülebilirken melasma sorunu çok zahmetli tedaviler gerektirir ve çoğunlukla tamamen yok edilemezdi.

Melazma için en yeni tedaviyi keşfedin

Melazma eski grek kökeni ile Melas yani siyah kökünden türetilmiş bir rahatsızlığın adıdır. Yüzde,yanaklar, alın, üst dudak, çene ve burun üzerinde yerleşen, bazende boyun, dekolte, ön kollarda gelişebilen yaz aylarında koyulaşan, kış aylarında rengi açılan bir cilt sorunudur. Çoğunlukla kadınların yaşadığı bir sorun olan melasma özde güneşin ve hormonların etkisi ile oluşmaktadır. Çünkü vakaların önemli bölümü hamilelik ya da doğum kontrol ilaçları alımı sonrası gelişmektedir. Hamilelik sorunu ile ilişkili olan aynı zamanda hamilelik maskesi olarak da isimlendirilir.

Melazma sorununda var olan yüzeysel renk açıcı krem tedavileri ile belli oranda rengin koyulaşması engellenebilmekle birlikte sorunun tamamen hayatımızdan çıkması güç. Yıllardır kimyasal peelingler, bazı laser ve ışık sistemleri ile yapılan tedaviler ile melazma lekelerinin kontrol edilmeye çalışılmasına rağmen tam anlamıyla yanıt alınamıyordu. Peki melazma için umut var mı?

Şunlar İlginizi Çekebilir
malezma
kadiniz biliriz

İyi haber şu ki, melazma sorununda çoğu vakada tedavi zemininin neden kızartılı olduğunu araştıran bazı bilim insanları deri altındaki güneşin olumsuz etkileri ile genişleyen damarlardan salgılanan damar kökenli büyüme faktörünün (VEGF –Vascular Endothelial Growth Factor) derideki renk üreten hücreler olan melanositler üzerinde aşırı renk üretimini tetikleyici özelliği olduğu ve damarsal sorun giderildiğinde melasmanın da gerileyeceğini buldular. Bu amaçla kullanılan laser türü ise aynı anda iki farklı laser dalga boyunu üretebilen Bakır bromür laser oldu. Çünkü bu laserin ürettiği iki dalga boyu tam melazma sorununu iki komponentinden biri olan boya yani melanine ( 511 nm) diğeri ise oksihemoglobin (578 nm) yani damarsal alt yapıyı düzeltmede etkili idi. Ve melasma vakalarında elde edilen sonuçlar çok yüz güldürücü oldu.

Doğaldır ki laser tedavileri ile elde edilen sonuçların devamlılığını sağlamak için uygun renk düzeltici ya da anti-oksidan krem, serum formunda ilaçlarla ve güneşten korunarak sorunların yeniden oluşmasını engellemek gereklidir. Klasik kremle renk açıcı tedavilerle tek başına yeterli yanıtın alınamadığı, soyucu tedavilerin günlük hayatını etkilemesini istemeyen ya da  kullanılan melasma tedavi ürünlerine aşırı duyarlılığı olan  melazma vakalarında Bakır bromür ya da diğer adıyla çift dalga boylu sarı laser ( Dual Yellow Laser) –ben Çift sarılı laser demeyi de uygun görüyorum .

malezma

Çift sarılı laser iki haftalık aralarla uygulanır. Genelde diğer melazma tedavileriyle birlikte uygulanarak elde edilecek sonucun arttırılmasını hedefliyorum. Tedavi melazmanın şiddetine göre 4-6 seans arası devam eder. Sonrasında malezma sorunu düzelse de aralıklı kontroller ve idame tedavisi ile yaklaşık bir yıl kontrol öneriyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM