Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tatilde banka hesaplarınızdan olmamak için Wifi ağlarını kullanmayın!

Tatilde banka hesaplarınızdan olmamak için Wifi ağlarını kullanmayın!

Tatilde banka hesaplarınızdan olmamak için Wifi ağlarını kullanmayın!

Tatile çıkacaklar bütün kişisel bilgilerinin bulunduğu akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi cihazları da yanlarına alacak. Ancak bu cihazlardaki bilgiler tatildeyken evde olduğundan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama riski taşıyor. Güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, ücretsiz Wi-Fi (İnternet) ağlarının kullanımının arttığı tatil döneminde, kullanıcılara siber suçluların kurbanı olmamaları için uyarılarda bulunuyor.

Geçmişte tatiller dinlenerek ve teknolojiden uzak geçiriliyordu ancak şimdilerde düzenli olarak sosyal medyada gezinme ve mailleri kontrol etme ihtiyacı duyuyoruz ve bunun için ücretsiz Wi-Fi ağlarıyla İnternet’e bağlanıyoruz.
Telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer akıllı cihazlarda bulunan bilgiler tatildeyken evde olduğundan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama riski taşıyor.

Çoğu kişi için mobil veri kullanmak masraf anlamına geldiği için, seyahatlerde kısa süreliğine ücretsiz bir internet Wi-Fi ağına katılmanın zararının olmayacağını düşünüyor. Ancak bu düşünce tamamen yanlış. Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir İnternet ağına (Wi-Fi ağına) bağlandığınızda hesaplarınızın şifreleri dışında daha önemli şeyleri kaybedebilirsiniz, örneğin cihazınızdaki kritik kişisel bilgileri.

İşte tatilde kişisel bilgilerinizin çalınmasına yol açabilecek risk taşıyan 5 Wi-Fi erişim noktası:

1. Havaalanları

Havaalanlarında gerçekleştirilmiş sosyal deneylerde birçok kişinin güvenli olmayan “Free Airport Wi-Fi” ve benzer isimli ağlara hem mobil cihazları hem de dizüstü bilgisayarları ile bağlandıkları görüldü. Havaalanlarındaki fiziksel güvenlik çok sıkı olsa da, dolandırıcı Wi-Fi (ücretsiz İnternet) erişim noktaları söz konusu olunca hala iyileştirilmesi gereken noktalar mevcut. Güvenli olmayan ve siber saldırganlarca kontrol edilen bu ağlara bir kere bağlandığınızda, saldırganlar şifrelerinizi toplamaya başlayabiliyor. Bu nedenle önemli banka işlemleri ve online alışveriş sırasında sadece hizmet aldığınız operatörün (Turkcell, Vodafone, Avea, Telekom vb.) İnternet hizmetini (LTE, 3G, 4,5G) kullanın.

Şunlar İlginizi Çekebilir

2. Toplu Ulaşım

Bir turist olarak muhtemelen bir yerden bir yere giderken tren ya da benzer bir toplu taşıma aracı kullanacaksınız. Dolandırıcı ve saldırganlar tarafından idare edilen Wi-Fi erişim noktaları tren garları ve hatta sizin masum otobüs durağında bile yer alıyor olabilir. Bulunduğunuz yer ne kadar turist ile dolu bir bölge ise, saldırganlar verilerinize ve hatta cihazlarınıza erişim sağlamak için bir o kadar çaba göstereceklerdir.

3. Oteller

Misafirler içinde otelin adının geçtiği ağ isimlerinden şüphelenmedikleri için oteller de saldırganların kötü amaçlı Wi-Fi ağları için en popüler alanlardan biri. Bu nedenle resepsiyonu arayarak resmi Wi-Fi (İnternet) ağının ismini ve şifresini sormak iyi bir fikir olabilir. Şifresiz ve benzer isimli bir Wi-Fi ağını tespit ettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey, yetkililere bildirmektir.

4. Plajlar

Havuz kenarında yada sahildeyken, bir selfie paylaşma dürtüsüne kapıldığınızda, durum güncellemesinde bulunacağınızda ya da banka işlemleri gerçekleştireceğinizde açık bir Wi-Fi ağında olmadığınızdan emin olun. Bu ağın bir dolandırıcı tarafından açılmış ve büyük balığı yakalama peşinde olabileceği, hesaplarınıza ve hatta banka bilgilerinize ulaşabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

5. Kahve dükkanı ve cafeler

Tatildeyken tam anlamıyla şehri keşfetmeye başlamadan önce, muhtemelen kaldığınız yere yakın bir kahve dükkanına uğrayıp sosyal medya profillerinizde gezinmek ve belki de bir kaç e-mail okumak isteyeceksiniz. Böyle mekanlar genellikle bedava Wi-Fi bağlantısı sunduklarından kullanıcılar tereddüt etmeden bu ağa bağlanıyorlar. Oysa bir saldırgan kahve dükkanının ismiyle yada buna benzer bir şey ile bir ağ açmış ve bağlantı kurulduğu andan itibaren sanal gezintinizi kayıt ediyor olabilecekken bu çok da iyi bir fikir değil.

ve şuna da mutlaka dikkat…

Mobil veri kullanın! (3G, 4,5G, LTE)

Bir banka işlemi, alışveriş, ödeme yapmanız yapmanız gerekiyorsa, operatörünüzden (Turkcell, Vodafone, Avea, Türk Telekom vb.) aldığınız İnternet hizmetini (LTE, 4,5G, 3G) kullanın. Bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun. Aksi halde sadece hesaplarınızı değil, tatil paranızı da riske atabilirsiniz.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM