Son Dakika

 • DOLAR
  5,4669
  % 0,39
 • EURO
  6,1957
  % 0,42
 • ALTIN
  229,0199
  % 0,05
 • BIST
  104.595
  % 1,25
Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi;

Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Portakal Kültür Sanat Evi, birkaç yıl önce düzenlediği ikinci el iyi kondisyondaki yüksek moda markalarının “Çanta müzayede”sinden sonra, geçtiğimiz haftasonu Nişantaşı St.Regis Hotel’de Türkiye’nin ilk “Mücevher ve Saat Müzayede”sini düzenledi.

Fransızca “imzalı” anlamına gelen Signe’ Mücevher ve Saat Müzayedesi’nde yüksek mücevherat ve saatçilik markalarından Chopard, Van Cleef & Ardens, Bvlgari, Boucheron, Chanel, De Grisogono, Breitling ve Breguet’in birbirinden değerli parçaları satışa çıktı.

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Mücevher tarihine baktığımızda, Avrupa’da ve Osmanlı’da mücevher asiller ve kraliyetle bağdaştırılmıştır. “Yeniden doğuş” olarak adlandırılan İtalya’daki Rönesans döneminden itibaren mücevher ve özellikle “İnci” ler daha da önem kazanıyor. Taçlara, saç aksesuarlarına ve bileklere takılan inciler ve korsaja işlenen altın mücevherler kraliyet mensuplarınca kullanılıyor. Rönesans’ta gotik etki hala hissedilirken, Mitoloji ve Antikite hem sanatı hem de mücevheri etkiliyor. “Hümanizm” akımıyla birlikte insanın ve insan vücudunun önemi artarken; bu dönemde mücevherde de ince işlemeler zamanla daha şaşalı bir hal alıyor. Tahtta 69 yıl kalan efsanevi Kraliçe Elizabeth, hiç evlenmediği için diğer adıyla “Bakire Kraliçe”, de mücevherleriyle ünlü kişilerin başında geliyor. Saçlarına doğrudan firketelerle inciler takıp, korsajına mücevherler işleniyor.

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Günümüz moda sektörüne baktığımızda da; Gucci’nin bu yıl Floransa’da özüne saygı temalı sunduğu Cruise koleksiyonunda, Rönesans’a atıfta bulunup incileri saçta ve elbiselerde kullandığına şahit olduk.

Şunlar İlginizi Çekebilir

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Chanel de klasik ve maskülenle femineni birleştirdiği kombinlerini halen inci kolyeler, broşlar bilekliklerle tamamlayan markaların başında geliyor. Portakal Müzayedeevi’nin etkinliğinde ise, Chanel’in kostüm aksesuarlarından beyaz inci vücut kolyesi ve Chanel kamelyalı beyaz inci kolye satıştaydı.

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Portakal Kültür Sanat Evi’nin müzayedesindeki en değerli parçalardan biri, De Grisogono’nun hem mücevher hem de sanat eseri olarak tanımlanabilecek “Yunus” bileziğiydi.

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Özgün kesimli safirleri ve pırlantalarıyla dünyada sadece 10 tane bulunan bileziğin muhayyer bedeli 705.000TL. idi.

Türkiye’nin İlk Mücevher ve Saat Müzayedesi

Van Cleef & Ardens’in altın küpeleri, Chopard’ın Temptations aquamarine yüzüğü ve 2017’nin sarı altın trendine uygun kalın zincir kolyesi müzayedenin bir stil danışmanı olarak diğer en beğendiğim parçalarındandı.

burcu batur

               kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM