Son Dakika

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ülkelere özgü görgü kuralları

Ülkelere özgü görgü kuralları

Ülkelere özgü görgü kuralları ;

Her kültür kendi dinamiklerini oluşturur, toplumlarda hakim olan ana akım dini inançların emirleri çoğunlukla halkın dimağında sarsılmaz yerini alır.

Bizim için oldukça önemsiz olan kimi davranışlar başkalarının kutsalı, en kıymetlisi ya da öfke sebebi olabilir! Ligarba Turizm, ülkelerin adab-ı muaşeret kurallarını araştırarak seyahat severler için listeledi.

İşte şaşkınlık yaratan, ülkelere göre adab-ı muaşeret kuralları listesi:

Hindistan’da ineklere saygılı olun!

Hinduizm inancının yaygın olduğu Hindistan’da yalnızca ineklerin değil tüm hayvanların saygıyı hak ettiği düşünülüyor. Bu nedenle nüfusun çoğunluğu vejetaryen. Kutsal olan ineğin tezeği yakılıyor, idrarı şifa niyetine içiliyor, sütü, yağı, yoğurdu tanrısal bir bağış olarak afiyetle tüketiliyor ancak yaşam hakkı elinden alınamıyor! Reenkarnasyon inancıyla doğrudan bağlantılı olan hayvan sevgisi sayesinde Hindistan’da sokak hayvanları da özgürce yaşıyor. Bu nedenle Hindistan ziyaretiniz sırasında bir restorana oturur, unutur da inek eti sipariş ederseniz olacaklardan sorumlu değiliz.

Rusya’da bir demet, iki düzine yok; hep tek sayı var

Rusya’nın Beyaz Geceleri’nde bir güzel türkü tutturup beğendiğiniz kişiye bir çiçek verecek olursanız, aman ha diyelim, çiçeklerin sayısına dikkat edin. Rusya’da tek sayıdaki çiçekler mutluluğu simgeleyip zarif bir hediye seçeneği olurken, çift sayılılar baş sağlığı dilekleri eşliğinde cenazelerde sunuluyor! Siz siz olun, çiçeğinizi vermeden önce itinayla sayın! Bir dahaki sefer bu kadar ucuz kurtulamayabilirsiniz!

Şunlar İlginizi Çekebilir

Çin’deki adetlere göre tabağınızda mutlaka biraz yemek bırakın, arkanızdan ağlamıyorlar.

Çin’de bir aileye misafir olduğunuzda, bir kase dolusu tepeleme pirinci nasıl yiyeceğinizi düşünmeyin. Türk adetlerinden farklı olarak, o pirinç taneleri kadar çocuğunuz olmuyor ya da her bir pirinç tanesi arkanızdan ağlamıyor. Çünkü işler Çin’de tamamıyla tersine işliyor. Çin’de yemeğini çok beğenen bir kişinin önünde bir lokma olsun yemek bırakması adetler arasında. Eğer tümünü bitirir, bir de üzerine sıyırırsanız bu Çinlilere göre boş olan tabağınızın dolmasını arzuladığınız veya yemekten tatmin olmayıp farklı bir yiyecek istediğiniz anlamına geliyor. Bu nedenle tabağınızda mutlaka biraz olsun yemek bırakın.

Japon diye farklı sanmayın: Düğünde çeyrek takılıyor.

Olur ya, bir gün Japonya’da bir düğüne katılırsanız, hak geçmesin diye geline ve damada eşit oranda altın takmayın. Çünkü Japonya’da gelin ve damada eşit ölçüde para takmak bir tür; “inşallah ayrılırsınız” dileği anlamına geliyor.

Taylandlılar baş bölgesine doğru yapılan el şakalarından hiç hoşlanmıyor

Budizmi kabul eden her millette bu ciddiyetten biraz bulunuyor. İnanışa göre kutsal kabul edilen kafa bölgesine sulu şakalar yapmak ne tercih ne de kabul edilebilir. Bu nedenle Tayland, Malezya gibi Budizm inanışının yaygın olduğu coğrafyalarda askerlik arkadaşım deyip kafa sevemiyor, açık ense görünce günlerden de cumaysa, şakayla karışık bir tokat yapıştıramıyorsunuz. Aslına bakarsanız öfkelendirmekten ziyade onur kırıcı bir davranış olarak karşılanan kafayı hedef alan her hareketten kaçınmanızda fayfa var.

Kuzey Avrupa’da gereksiz konuşmayın!

Kuzey Avrupa “gereksiz muhabbet etmek kabalıktır” diyor ve zarafet için sessizlik ilan ediyor. Sırf bu yüzden Kuzey Avrupa’ya gidip harika bir alışkanlık kazanılabilir. İnsanlar kendilerine sorulandan fazlasını söylememek, dillerini kontrol etmek konusunda böylece ehlileşebilir. Harika bir ahlak kuralı. Yaşamda hepimizin özen göstermesi gereken, ağzımızdan çıkacak sözlere mukayyet olmamızı öğütleyen bir gelenek…

Kuzey Avrupa tam olarak nereye düşüyor derseniz, hemen hangi ülkelerden oluşuyor, yazalım: Öncelikle tabii ki; İsveç, Norveç, Danimarka. Gerisini alfabetik olarak sayalım: Faroe Adaları, Grönland, Estonya, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, Letonya, Litvanya, Svalbard ve Jan Mayen, Birleşik Krallık, Man Adası, Manş Adaları: Guernsey ve Jersey

Avustralya’da taksiye tek başına biniyorsanız, öne oturun.

Avustralya’da yalnız başınıza taksiye bindiğinizde, lütfen arkaya oturup nazik şoförünüzün kalbini kırmayın ve bir zahmet yanına oturup ona yol arkadaşlığı edin! Zira kadın ya da erkek; fark etmez, yalnızsanız geçip arkaya kurulursanız Avustralyalı taksicimize saygısız yapmış oluyorsunuz.

kadinizbiliriz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM